Konferencja „Lean Thinking” – relacja
W dniach 18-19 lutego 2014r w Centrum Wykładowym Politechniki Poznańskiej odbyła się Konferencja Lean Thinking. Organizatorami konferencji była Akademia Inżynieria oraz Katedra Zarządzania i Inżynierii Produkcji. Celem tego wyjątkowego wydarzenia było umożliwienie firmom produkcyjnym wymiany doświadczeń w zakresie doskonalenia procesów produkcyjnych z wykorzystaniem współczesnych metod zarządzania produkcją (lean manufacturing, six sigma, teoria ograniczeń). W konferencji wzięło udział 200 osób z 60 firm produkcyjnych i 8 uczelni wyższych całej Polski. Konferencja była inauguracją Fabryki Lean. Fabryka Lean to przedsięwzięcie Katedry Zarządzania i Inżynierii Produkcji, którego zadaniem jest wsparcie firm produkcyjnych w doskonaleniu produkcji poprzez umożliwienie im dostępu do profesjonalnej wiedzy na najwyższym poziomie w ramach szkoleń i doradztwa wdrożeniowego.
Gościem specjalnym konferencji był profesor Jeffrey’a K. Liker, światowej sławy autorytet w zakresie lean manufacturing, autor bestsellerów z serii Droga Toyoty, konsultant m.in. w takich przedsiębiorstwach jak Caterpillar, Applied Materials, Siemens, Alcatel-Lucent, Hertz, Solar Turbine, Android.
Gość specjalny Konferencji Lean Thinking J. K. Liker
W pierwszym dniu konferencji prof. J. K. Liker wygłosił wykład plenarny pt. Developing Lean Leadership for High Performance. Podczas wykładu Profesor przedstawił jak ważna jest rola lidera w podejmowaniu działań doskonalących w przedsiębiorstwach, jakie powinny być jego zadania i na czym powinna polegać jego codzienna praca. Profesor Liker wskazał także jak powinien przebiegać proces doskonalenia w różnych obszarach funkcjonowania przedsiębiorstwa produkcyjnego. Jak podkreślił gość specjalny „…firmy japońskie zdobyły przewagę w zakresie organizacji produkcji poprzez metodyczny proces doskonalenia produkcji oparty między innymi na podejściu Toyota Kata…”.
Podczas drugiego dnia konferencji prof. J. K. Liker przeprowadził warsztaty Developing Lean Leadership. Warsztaty były kontynuacją tematyki wykładu plenarnego. Uczestnicy podczas symulacji mogli się przekonać jaki wpływ na organizację produkcji i osiągnięcie zakładanych celów biznesowych ma lider lean.
Warsztaty Developing Lean Leadership
Podczas konferencji w ramach paneli „Podzielmy się doświadczeniem” przedsiębiorstwa: Amica, Aesculap Chifa, SANDEN, Mahle, Nestle, Budimex, Wix-Filtron, Phoenix Contact, Dendro przedstawiły swoje dokonania w zakresie doskonalenia różnych obszarów produkcji. Podczas wystąpień przedstawiciele firm opowiedzieli o swoich doświadczeniach w doskonaleniu produkcji, trudnościach i ich przezwyciężaniu. Była to więc niepowtarzalna okazja do wymiany wiedzy i doświadczeń z praktykami, którzy od lat zajmują się problematyką lean manufacturing.
Panel „Podzielmy się doświadczeniem”
W ramach inauguracji Fabryki Lean uczestnicy konferencji brali udział w warsztatach. Ich tematyka dotyczyła: mapowania strumienia wartości, organizacji przezbrojeń-SMED, zarządzania projektem, rozwiązywania problemów, pobudzenia kreatywności, metod przygotowania produkcji.
Jednym z wydarzeń towarzyszących Konferencji Lean Thinking było spotkanie Profesora J. K. Likera ze studentami Studiów Podyplomowych “Zarządzanie jakością w teorii i praktyce”. Dyskusja dotyczyła najważniejszych problemów, z którymi spotykają się studenci podczas działań doskonalących w swojej pracy zawodowej.
Spotkanie profesora J. K. Likera ze słuchaczami Studiów Podyplomowych „Zarządzanie jakością w teorii i praktyce”
W ramach konferencji odbyło się także spotkanie Profesora J. K. Likera z menadżerami firm będących partnerami Akademii Inżyniera.
Spotkanie prof. J. K. LIkera z partnerami Akademii Inżyniera
Konferencja Lean Thinking umożliwiała uczestnikom poznanie różnych koncepcji i dróg w doskonaleniu produkcji. Stała się także swoistą platformą wymiany wiedzy i doświadczeń dla przedsiębiorstw.
Do zobaczenia w 2015r. na kolejnej Konferencji Lean Thinking.